Πολιτιστικό πρόγραμμα: “Αρχαία Ελληνική Τέχνη – Ρωμαϊκή Τέχνη” και “Κλασσική Αρχαιότητα – Αναγέννηση”

Μεταξύ των πολιτιστικών προγραμμάτων που πραγματοποιούνται στο 2ο ΓΕΛ Δάφνης κατά το τρέχον σχολικό έτος, συμπεριλαμβάνονται και τα εξής δύο:

“Αρχαία Ελληνική Τέχνη – Ρωμαϊκή Τέχνη (Αρχιτεκτονική – Γλυπτική-Ζωγραφική)” και “Κλασσική Αρχαιότητα – Αναγέννηση”.

Τα προγράμματα αυτά σκοπό έχουν να προωθήσουν την γόνιμη επαφή των μαθητών με τον πολιτισμό, να αναδείξουν τον ρόλο των μνημείων στη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα και να υπογραμμίσουν τα σημεία προσέγγισης των δύο πολιτισμών. Μέσα από μια βιωματική προσέγγιση που περιλαμβάνει ξεναγήσεις σε χώρους μνημείων στην Αθήνα και τη Ρώμη, τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να επεξεργαστούν το ιστορικό υλικό που βρίσκεται στα βιβλία τους της Αρχαίας ελληνικής γλώσσας και της Ιστορίας, όπως: Αρχαία ελληνική τέχνη και Επιστήμες, αλλά και Ρωμαϊκά μνημεία που βρίσκονται στην Αθήνα και στη Ρώμη, επιδράσεις που δέχθηκαν αυτοί οι πολιτισμοί κλπ.

Μέσα στα πλαίσια αυτά, το σχολείο μας πραγματοποιεί 7ήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στη Ρώμα (17.3.17 – 23.3.17) σε σύμπραξη με το 1ο ΕΠΑΛ  Δάφνης.