Συμμετοχη στο «Κάν’ το ν’ ακουστεί 2018»: δράση για την ανάδειξη της ιδιαίτερης πολιτιστικής κληρονομιάς του κάθε τόπου και λαού.

22

«Κάν’ το ν’ ακουστεί 2018»: δράση ευαισθητοποίησης για την ανάδειξη της ιδιαίτερης πολιτιστικής κληρονομιάς του κάθε τόπου και λαού.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο θέσπισε το 2018 ως  «Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς» .

Στον μαθητικό  διαγωνισμό  «Κάν’ το ν’ ακουστεί 2018» που συνδιοργάνωσαν το European School Radio, το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο, η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού,  συμμετείχε ομάδα μαθητών του σχολείου μας με τη δημιουργία δύο ραδιοφωνικών σποτ.

1ο ραδιοφωνικό σποτ:  Η Αθήνα μέσα από τη δική μας τη ματιά

Παραγωγή και εκφώνηση κειμένου

Ελλη – Άννα Γεωργίου Γ1, Παναγιώτης Καρανίκας Γ1, Σοφία Κανελλοπούλου Γ1,  Ιωάνα Μαρία Τσαγιούπι Α4

Βιολί